آشنایی با عیوب انکساری چشم و درمان آن

عیوب انکساری چشم

 

 

بهناز صامت،وحید دامن پاک

 

چشم انسان همانند یک دوربین عکاسی می باشد که تصویر اشیای محیط اطراف را از طریق متمرکز ساختن پرتو های موازی ساتع شده از آنها را  بر روی شبکیه ( پرده چشم) ایجاد می کند و بعد از آنجا تصویر ایجاد شده را توسط عصب بینایی به مغز انتقال داد می دهد  منجر به دیدن  واضح اشیای محیط پیرامون می شود.


 

 

گاهی اوقات چشم بنا به دلایلی قادر به فوکوس دقیق پرتو های ساتع شده از جسم بر روی شبکیه نمی باشد و ممکن است تصویر را جلوتر و یا عقب تر از شبکیه ایجاد کندو باعث شود که فرد تصویری نا واضح و ضعیف از شی در کند و به عبارتی چشم انسان ضعیف باشد .

 

 

 

بر اساس محل تصویر تشکیل شده نسبت به شبکیه  سه نوع عیب انکساری وجود دارد که عبارت اند از:

1.عیب انکساری ميوپي يا نزديک بيني[1]

2. عیب انکساری هيپروپي يا دوربيني[2]  

3.  عیب انکساری آستيگماتيسم[3]

 

 در عیب انکساری نزديک بيني ؛ تصاوير در جلوي پرده شبکيه تشکيل مي شوند . اين حالت زماني اتفاق مي افتد که یا چشم نسبتا طويل باشد وي ا قدرت انکساري قرنيه و لنز نسبتا زياد باشد .نزدیک بینی معمولا در طفوليت شروع مي شود و تدريجا تا بزرگسالي يعني سنين 18 تا 21 سال پيشرفت مي کند

هيپروپي يا دوربيني؛ زماني ايجاد مي شود که  تصاوير در پشت پرده شبکيه تشکيل مي شوند . دراين حالت يا چشم نسبتا کوتاه است و يا قدرت انکساري قرنيه و لنز نسبتا کم  است.بسته به شدت دوربيني و سن فرد بعضي از افراد دوربين ممکن است با کمک تطابق عدسي ،هم دور و هم نزديک را واضح ببينند. اين وضع منجر به خستگي شديد چشم ميشود و بهر حال با افزايش سن تدريجا قدرت تطابق کم مي شود .

 

 

 

در يک چشم طبيعي بدون استيگماتيسم,انحناء قرنيه در سطوح مختلف(افقي وعمودي)مثل يک توپ فوتبال مشابه هم مي باشند.لذا در اين حالت وقتي نور از قرنيه عبور مي کند در يک نقطه واحد متمرکز مي گردد.ولي وقتي آستيگماتيسم وجود داشته باشد، انحنا قرنيه در جهات مختلف (افقي و عمودي) مشابه هم  نيستند و مثل يک تخم مرغ که در يک طرف انحناء بيشتر(شيب بيشتر ) و در طرف ديگر  انحنای مسطح تر (شيب کمتر) دارد.لذا باعث مي شود نوري که از قرنيه عبور مي کند در يک نقطه واحد متمرکز نگردد.لذا باعث يک تصوير بهم ريخته و نامنظم مي گردد.بسياري از افراد نزديک بين يا دور بين درجاتي از استيگماتيسم نيز را همراه دارند .

 

علت ایجاد ضعیفی چشم چه می باشد؟

علت اصلی ژنتیک و توارث است البته در بعضی موارد هم گزارش شده که کار چشمی طولانی مدت به خصوص در نزدیک نیز ممکن است باعث افزایش نزدیک بینی شود.

 

چگونه می توان عیب انکساری را تشخیص داد؟

تقریبا می توان گفت همه افراد با مشکل ضعف بینایی قادر به تشخیص مشکل خود و درک تار دیدن اشیا می باشند.اما گاهی اوقات این ضعیفی ممکن است فقط در یک چشم باشد و فرد در حالت عادی که با دو چشم خود می بیند ممکن است قادر به تشخیص این مشکل نباشد و شاید در بعضی موارد  هم که فرد از ابتدا همه جا را تار می دیده است معنای واضح دیدن را نداند و شکایتی نداشته باشد !.لذا همواره توصیه می شود که همگی افراد معاینات دوره ای چشم را  نزد چشم پزشک و اپتومتریست انجام دهند و وضعیت بینایی خود را بررسی نمایند و تشخیص را بر عهده آنها بگذارند. این معاینات به خصوص در کودکان که قادر به بیان مشکلات خود نیستند و  بینایی نقش بسیار مهمی در تکامل چشم آنها دارد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .توجه داشته باشد که عدم تشخیص یا دیر تشحیص دادن ضعیفی چشم در کودکان منجر به تنبلی چشم در آنها خواهد شد. بهتر است برای اولین بار حتما در سن شش ماهگی  معاینه درکودکان انجام شود و به صورت دوره ای تکرار شود .

 

درمان عیوب انکساری :

برای اصلاح ضعیفی چشم می توان از عینک و یا لنز تماسی استفاده نمود.همچنین در صورت عدم تمایل به استفاده از عینک و لنز تماسی می توانید برای جراحی های انکساری از جمله لیزیک ، لازک و ..... اقدام نمایید.  

*این نکته قابل ذکر است که زدن عینک و لنز تنها برای اصلاح بینایی بوده و استفاده از آنها منجر به کاهش میزان نمره چشم نخواهد شد.اما این موضوع نباید باعث شود که از عینک خود استفاده ننمایید زیرا زدن عینک باعث کاهش مشکلات شما از جمله سردرد ناشی از چشم و تاری خواهد شد و زدن عینک در کودکان نیز برای جلوگیری از تنبلی چشم کاملا ضروری است.


 

 

[1] .Myopia

[2] .Hyperopia

[3] .Astigmatism

ساعت کار مطب

همه روزه از ساعت 13 در خدمت شما عزیزان هستیم. لطفا جهت هماهنگی و تعیین وقت با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید:

021-88703956

021-88727469

09392002452

09332233310